بنیاد Raspberry Pi به تازگی نسخه ‎ای آزمایشی از سیستم عامل خود با نام Pixel OS را برای رایانه‎ های ویندوزی و مک منتشر کرد. این سیستم عامل بر مبنای دبیان (Debian) است و در اصل برای بردهای طراحی شده توسط این بنیاد در نظر گرفته شده که همراه با مرورگر کرومیوم و برخی ابزارهای کدنویسی عرضه می ‎گردد.

به گفته موسس این بنیاد، Eben Upton، کاربران دیگر برای تجربه سیستم عامل Pixel نیازی به خرید بردهای این موسسه را نخواهند داشت.

Raspberry Pi سیستم عاملی بر مبنای دبیان برای رایانه های قدیمی منتشر کرد

این سیستم عامل بر مبنای دبیان (Debian) توسعه داده شده است و به مشخصات سخت ‎افزاری پایینی برای اجرا نیاز خواهد داشت. این سیستم عامل تنها به ۵۱۲ مگابایت حافظه رم نیاز دارد و می ‎تواند بر روی رایانه‎ های قدیمی مانند ThinkPad X40 اجرا شود. هم‎ چنین می‎ توان از آن بر روی رایانه ‎هایی که دارای اطلاعات با ارزش بر روی حافظه خود هستند هم استفاده کرد.

کافی است که کاربران نسخه اجرایی را بر روی یک دی ‎وی‎ دی یا فلش یو اس ‎بی قرار دهند و سپس اقدام به بوت کردن رایانه از این طریق کنند. البته بر خلاف نسخه اصلی دیگر شاهد برنامه‎ ها و بازی‎ هایی مانند Minecraft  نخواهیم بود.

Raspberry Pi سیستم عاملی بر مبنای دبیان برای رایانه های قدیمی منتشر کرد

کاربران می توانند از گزینه ‎های سبک دیگری مانند نسخه اصلی دبیان هم برای استفاده در رایانه‎ های قدیمی بهره بگیرند. یا به کمک Neverware رایانه خود را تبدیل به یک کروم بوک کنند. اما در هر صورت سیستم عامل Pixel ابزارهای بیشتری را نسبت به رقبای خود در اختیار کاربران تخصصی از جمله توسعه دهندگان قرار می‎ دهد. اما با این حال نسخه عرضه شده هنوز در فاز آزمایشی قرار دارد.

منبع: Engadget

بروز ترین اخبار دنیای تکنولوژی را در کانال رسمی برسام دنبال کنید.

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید