در شاخه‌هاي مختلف مهندسي مکانيک از نرم‌افزارهاي متفاوتي با توجه به نيازي که وجود دارد استفاده مي‌شود.

به‌خاطر شباهت‌هايي که بين اين رشته و رشته‌هاي مهندسي ديگري مانند مهندسي مواد وجود دارد، بسياري از نرم‌افزارهايي که براي اين رشته‌ها توليد شده است تا به‌حال به‌صورت مشترک توسط شاخه‌هاي ديگر هم مورد استفاده قرار مي‌گرفته است.

مجله بایت در شماره اين هفته نرم‌افزاري را معرفي می کندکه با توجه به تغييراتي که در نسخه‌هاي جديد آن صورت گرفته است، بيشتر براي رفع نيازهاي مهندسان مکانيک به‌کار مي‌رود.

اين نرم‌افزار سيمولا ابکوس Simulia Abaqus نام دارد و اولين نسخه آن در سال 1992 توسط دو برنامه‌نويس به نام‌هاي ديويد هيبيت و پاول سورنسن نوشته شد.

نسخه اوليه اين نرم‌افزار براي رشته مهندسي حفاري و کاربردهايي در رشته انرژي هسته‌اي نوشته شده بود.

امکاناتي که در اين نرم‌افزار در ابتدا قرار گرفته بود بيشتر براي حل مسائل پيچيده و غيرخطي مورد استفاده قرار مي‌گرفت اما در نسخه‌هاي بعدي اين نرم‌افزار، امکان شبيه‌سازي و مدل کردن پيچيده‌ترين پديده‌ها نيز درنظر گرفته شد.

از سال 2000 به بعد با توجه به توسعه رشته تحليل صنايع و کاربرد رايانه و نرم‌افزارهاي مختلف در انجام محاسبات و تجزيه وتحليل‌ها، از اين نرم‌افزار بيشتر از ديگر نرم‌افزارهايي که در اين زمينه وجود دارند استفاده شد.

جالب است که بدانيد اين نرم‌افزار از 3 زيربخش مجزا تشکيل شده است.

در بخش استاندارد آن، کليه مسائل متداول در محدوده تحليل‌هاي ديناميکي، حرارتي و استاتيکي در مورد مواد غيرخطي قابل حل هستند.

در زيربخش دوم آن که Explicit نام دارد، امکان آناليز و تحليل ديناميکي گذرا و آناليز نيمه‌استاتيکي براي کاربران درنظر گرفته شده است. به‌طور مثال اين محصول بيشتر روي عواملي مانند سقوط آزاد و تصادفات تمرکز دارد.

بیشتر بدانید:   سیستم عامل iOS 6 از 29 شهریور قابل دانلود خواهد بود

در بخش سوم که CAE نام دارد، شما با يک محيط مدل‌سازي رو‌به‌رو خواهيد بود که حل‌کننده نام دارد و با استفاده از اين محيط اين امکان در اختيار شما قرار خواهد گرفت که به مدل خود به‌صورت مستقيم دسترسي داشته باشيد. با کمک اين قسمت مي‌توانيد يک تصويرسازي آسان داشته باشيد.

با وجود اين 3 بخش متفاوت، نيازي نيست که براي رفع نيازهايتان از نرم‌افزار جانبي ديگري استفاده کنيد.

از ويژگي‌هاي اين نرم‌افزار مي‌توان به اين مورد اشاره کرد که اين امکان را در اختيار شما قرار مي‌دهد که بتوانيد کليه مسائل ديناميکي و استاتيکي را با کمک آن حل کنيد. همچنين شما مي‌توانيد تمامي تغيير شکل‌هاي بزرگ را در حالت‌هاي دوبعدي و سه‌بعدي مدل کنيد.

علاوه بر اين موارد، اين نرم‌افزار داراي کتاب‌خانه بسيار پيشرفته و کاملي شامل جامدهاي الاستيک، پلاستيک، فومف بتن، خاک و مواد پيزوالکتريک است.

شما با استفاده از اين نرم‌افزار قادر خواهيد بود که ميزان تخريب اجزاي يک سازه را به آساني تخمين زده و هر نوع آناليز غيرخطي را انجام دهيد.

اين نرم‌افزار با کليه نسخه‌هاي ويندوز و لينوکس سازگار است و شما مي‌توانيد آن‌را از سايت زير دانلود کنيد:

http://www.dl4all.com/software/171888-simulia-abaqus-69-ef1.html

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.