در دنیای امروزی که همه افراد به دنبال حفاظت از حریم شخصی شان می باشند، شاید برای کاربران SSD که این مطلب را مطالعه می کنند شگفت انگیز باشد که شاید همین لپ تاپ یا رایانه ای که از آن استفاده می کنید، بدون هیچگونه زحمتی این کار را انجام دهد.

داستان از جایی شروع شد، که یک کاربر در SuperUser از بروز اشکال در هارد SSD اش گفت و همچنین گفت که هر چه تلاش می کند، نمی تواند آن را بازیابی کند. در ادامه وقتی او علت وجود چنین مشکلی را جویا شد، شرکت تولید کننده از کد گزاری (encryption) خود سیستم سخن به میان آورد، که هنگامی که داده ها بر روی تراشه مموری نوشته می شوند، در یک فرمت خاص رمز گزاری شده نگهداری می شوند. حالا او می خواهد بداند چرا باید چنین چیزی باشد؟!در ادامه با برسام همراه باشید

SSD ها چرا و چگونه کدگذاری می شوند؟

SSD

در پاسخ، یکی از کاربران SuperUser به نام DragonLord چنین پاسخ داده است؛
انکریپشن همیشگی به شما اجازه می دهد تا داده ها را با تعیین یک گذرواژه و بدون نیاز به از بین بردن یا کد گزاری فرد فرد داده ایمن کنید. همچنین این مسئله موجب آسان و سریع شدن پاکسازی تمامی درایو خواهد بود.

SSD با ذخیره سازی کد انکریپشن در یک نوشته پلین یا ساده موجب چنین چیزی می شود. هنگامی که یک پسورد ATA تعیین می کنید (یا Class0 به قول سامسونگ) ، اس اس دی ابتدا از آن برای کدگزاری خود کلید استفاده می کند، بنابراین برای باز کردن قفل درایو نیاز به وارد کردن پسورد دارید. این اقدامات امنیتی داده ها را در درایو ایمن می کند بدون نیاز به این که داده ها را پاک کرده و یک نسخه کد گزاری شده را جایگزین کند.

بیشتر بدانید:   چگونه فضاي هارد دیسک را خالي كنيم؟

در کل استفاده از این تکنیک، هم باعث امنیت بیشتر می شود و هم این که امکان حذف یکباره داده ها را میسر می کند.

در کل این شیوه تاثیر چندانی بر سرعت رایانه ندارد و اکثر SSD های جدید و برخی HDD ها نیز از این شیوه بهره می برند. همچنین در یک پاسخ به این پرسش حیاتی که آیا این ایمنی از دست نرفتنی است، باید گفت با پیشرفت روزانه تکنولوژی شاید تا چند وقت آینده دولت ها امکان شکستن امنیت AES را به دست آورده و امنیت کامل را با تداخل مواجه کنند. اما در هر صورت این روشی است که اکثر کاربران و بیزینس من ها می توانند از آن برای به حداکثر رساندن امنیت استفاده نمایند.

امیدواریم از مطالعه این نوشته لذت برده باشید
با برسام همراه باشید
منبع: HTG

نظر خود را بنویسید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.