آشنایی با کنسول نینتندو Wii

با نزدیک شدن به فصل تابستان، بازی‌دوستان به‌دنبال یافتن بازی‌های جدید و یا ارتقای رایانه‌های خود برای اجرای بازی‌های روز هستند. در این میان کنس��ل‌ها نیز جایگاه خود را دارند و کم نیستند کسانی که به خرید یک کنسول فکر می‌کنند.

مجله بایت در این هفته، شما را با کنسول نینتندو Wii بیشتر آشنا می نماید.

کنسول Wii محصول شرکت ژاپنی نینتندو، یکی از کنسول‌های نسل هفتم بازی است.

این کنسول که پنجمین کنسول خانگی شرکت نینتندو محسوب می‌شود می‌تواند تمام بازی‌های کنسول قبلی یعنی Game Cube را نیز به‌طور کامل اجرا کند، همان‌طور که کنسول‌های PlayStation نیز می‌توانند بازی‌های کنسول‌های قدیمی‌تر از خانواده خود را اجرا کنند.

کنسول Wii از لحاظ ساختار فنی، در کنار رقبای جدی خود مانند Xbox 360 به مراتب ضعیف‌تر به‌نظر می‌رسد.

پردازنده ۹۰ نانومتری این کنسول، ۷۲۹ مگاهرتز کلاک می‌زند؛ در حالی‌که پردازنده سه هسته‌ای Xbox 360 قادر است ۳/۲ گیگاهرتز کلاک بزند.

حافظه رم Wii تنها ۸۸ مگابایت است در حالی‌که Xbox 360 به حافظه رم ۵۱۲ مگابایتی از نسل DDR3 و با کلاک ۷۰۰ مگاهرتز مجهز است اما آن‌چه مسلم است این است که Wii در طی چند سال گذشته بارها بینی رقبای به ظاهر توانمند خود را به خاک مالیده است و نینتندو را تا حد دومین شرکت گران‌قیمت ژاپنی پس از تویوتا بالا برده است.

تا به امروز شرکت نینتندو توانسته است بیش از ۷۰ میلیون دستگاه نینتندو Wii بفروشد.

مایکروسافت در این‌مدت به فروش ۴۰ میلیون دستگاه Xbox 360 بسنده کرده است. راز این پیروزی در گیم‌پلی بازی‌های Wii است.

در اولین نگاه، بیشتر بازی‌های Wii دوستانه و یا به‌قول منتقدان بازی خانوادگی به‌نظر می‌رسند.

عامل خشونت در بازی‌های این کنسول به‌ندرت دیده می‌شود و معدود بازی‌های خشن این کنسول نیز برای ایجاد تنوع در بازی‌های آن طراحی شده‌اند.

ناگفته نماند که Wii در این ژانر خاص در کنار PS3 و Xbox 360 حرف زیادی برای گفتن ندارد. در عوض کودکان، خیلی ساده شیفته بازی‌های Wii خواهند شد و به‌طور حتم بر سر نوبت بازی با والدین خود کلنجار خواهند رفت و اصرار خواهند داشت!

دومین ویژگی بارز Wii نوع جوی‌استیک‌های آن است.

انواع مختلفی از جوی‌استیک‌ها برای این کنسول طراحی شده است اما جوی‌استیک اصلی این کنسول که به Wii Remote معروف است، یک جوی‌استیک بی‌سیم است.

این جوی‌استیک به حرکت حساس است و می‌تواند حرکت را در سه‌بعد تشخیص دهد.

این تکنیک، بازیکن را مجبور می‌کند که در حین اجرای بازی حرکات فیزیکی انجام دهد.

به‌عنوان مثال در یک بازی تنیس این جوی‌استیک به راکتی مجازی تبدیل شده و بازیکن برای ضربه زدن به توپ باید جوی‌استیک را حرکت دهد.

این ویژگی مانع از خمودگی و بی‌حرکتی بازیکن در طول انجام بازی می‌شود و چه بسا تحرک بازیکن در حالت اجرای بازی، بیشتر نیز خواهد شد و می‌توان از آن به نوعی ورزش الکترونیک واقعی تعبیر کرد.

بازی‌های ورزشی متنوعی که برای این کنسول طراحی شده‌اند نیز این ترکیب را تا به حد اعلا تکمیل کرده‌اند.

به‌عنوان مثال بازی Wii Sports تا به امروز نزدیک به ۶۱ میلیون نسخه فروش رفته است یعنی حتی ۲۰ میلیون بیش از تعداد کنسول‌های Xbox 360.

قیمت کنسول Wii و بازی‌های آن در مقابل رقبای آن کمتر است و این موضوع یکی دیگر از دلایل فروش بیشتر این کنسول محبوب محسوب می‌شود.