آموزش بک آپ گیری از وبلاگ، ایمیل و شبکه اجتماعی

157

هک شدن وبلاگ مطرح و محبوب یک پزشک ؛ یکبار دیگر مرا به یاد اهمیت موضوع پشتیبان گیری انداخت . همه ما به خوبی می دانیم که امنیت در محیط مجازی  مطلق نیست و با وجود همه ابزارها و راهکارهایی که برای ارتقای سطح امنیت وجود دارد ؛ خطر هک شدن و از دست دادن اطلاعات همواره نزدیک است و امکان اینکه قربانی بعدی ما باشیم بسیار محتمل است ! پس بیائید پیشگیری را به درمان ترجیح بدهیم و همین الان از همه داده ها و اطلاعات حیاتیمان یک نسخه پشتیبان تهیه کنیم .

خوشبختانه ابزارهایی متعددی برای اینکار وجود دارد که در ادامه به معرفی برخی از آنها خواهم پرداختتهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات کامپیوتر


به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات برسام و به نقل از ۱milad، اینکه تصور کنید اهمیت مقوله امنیت و داشتن نسخه پشتیبان از اطلاعات به محیط اینترنت محدود می شود؛ سخت در اشتباهید . معمولا حیاتی ترین و مهمترین اطلاعات ما برروی هارد دیسک سیستم خانگی یا لپ تاپمان ذخیره شده است و به تجربه معتقدم که رایانه شخصی به مراتب آسیب پذیر تر از سرور های اشتراکی اند. ویروس ؛ سرقت ؛ جریانات نامتناوب برق ؛ حوادث طبیعی و  خیلی عوامل دیگر ما و اطلاعات “آفلاینمان” را در تهدید می کنند که کمتر به انها فکر می کنیم .

به شخصه از دو هارد اکسترنال به همراه دو حافظه فلش برای پشتیبان گیری از اطلاعاتم استفاده می کنم  .

اگر هم به اینترنت پر سرعت دسترسی دارید ؛ می توانید از سرویس های سایت dropbox استفاده نمائید . این سایت با ارائه یک نرم افزار نسبتا کوچک ؛ امکان همسان سازی اطلاعات را برایتان فراهم می آورد ؛ این بدان معناست تغییرات ایجاد شده برروی فایل ها با قدری تاخیر برروی نسخه پشتیبان نیز اعمال می گردند .

تهیه نسخه پشتیبان روزانه از توییتر


چندین سایت و سرویس مختلف برای تهیه بک آپ از توییت های ما در این شبکه وجود دارد که من سرویس backupmytweets را پیشنهاد می کنم . این سرویس که خدمات استاندارد خود را به صورت رایگان ارائه می کند ؛ توییت های شما را به صورت رایگان پشتیبان گیری می کند و در مواقع لزوم می توانید آنها را به راحتی بازگردانید . اگر هم دستی به کد نویسی دارید می توانید از API های در نظر گرفته شده برای اینکار استفاده کنید . اطلاعات بیشتر در این خصوص را اینجا بخوانید .

تهیه نسخه پشتیبان از فیس بوک


علاوه بر سرویس نسبتا خوبی که خود فیس بوک برای تهیه نسخه پشتیبان ارائه می کند می توانید از افزونه  ArchiveFacebook که برای مرورگر فایرفاکس طراحی شده است استفاده کنید . متاستفانه فیس بوک اجازه بازگردادن اطلاعات را به شما نمی دهد ؛ ولی به هر حال داشتن یک نسخه کامل از اطلاعات و عکس ها خود ؛ کمک بزرگی خواهد بود .


تهیه نسخه پشتیبان از ایمیل


برای تهیه نسخه پشتیبان (به روش من!) به یک اکانت در گوگل یا همان Gmail نیاز دارید . فرقی نمی کند که ایمیل اصلی شما از کدام سرویس دهنده باشد ؛ در این راهکار از Gmail صرفا به منظور مقصدی برای ذخیره نسخه پشتیبان استفاده می کنیم .

وارد Gmail جدید شده و از قسمت Setting به Mail Setting مراجعه نموده و تب Accounts and Import را باز کنید . از قسمت Check mail using POP3 برروی گزینه Add POP3 Email Account کلیک نمائید .


در صفحه POP-UP بعدی ؛ آدرس ایمیل اصلی خود را وارد نمائید و در صفحه بعد اطلاعات ورودی نظیر پسورد و غیره را تکمیل نمائید . نکته بسیار مهم این است که اگر گزینه Leave a copy of retrieved message on the server را فعال کنید ؛ نامه های از ایمیل اصلی حذف خواهد شد ؛ پس دست به این گزینه نزنید . با اینکار یک نسخه از همه ایمیل های دریافتی به این آدرس منتقل می شود . البته راه ساده تری نیز وجود دارد . کافیست به قسمت مدیریت ایمیل سرویس دهنده خود مراجعه کنید و تمام ایمیل های دریافتی خود ر�� به این آدرس یا هر آدرس دیگری فروارد کنید . ولی به نظر و تجربه بنده این روش کارآمد تر است .


تهیه نسخه پشتیبان از وبلاگراهکار تهیه نسخه پشتیبان از وبلاگ بستگی به سرویس مورد استفاده شما دارد .اگر از وردپرس استفاده می کنید ؛ دهها افزونه بسیار کارآمد برای این منظور وجود دارد (نظیر این یا این) که با خیال راحت می توانید تمام اطلاعات خود را در ایمیل ؛ سرور وحتی در DropBox ذخیره کنید . البته من همیشه به این راهکارها به چشم رویه دوم نگاه کردم و معتقدم پشتیبان گیری دستی از دیتابیس و اطلاعات ؛ دقت بیشتری دارد و بازگردانی آن به مراتب راحتتر است (توضیحات بیشتر). همچنین اگر از سرویس دهنده هایی نظیر بلاگر و غیره استفاده می کنید ؛ می توانید از سرویس هایی که بر مبنای RSS داده ها را ذخیره می کنند استفاده کنید .

لطفا توجه داشته باشید که :

۱- هدف اصلی از نگارش این مطلب ؛ تکرار اهمیت داشتن نسخه پشتیبان از اطلاعات بود . بدون شک علاوه بر راهکارهای ارائه شده ؛ دهها روش دیگر و بعضا حرفه ای تر وجود دارد که می توانید از آنها نیز استفاده کنید .

۲- متاستفانه خیلی از ما تا به بلایی دچار نشویم ؛ قدر و اهمیت آنرا متوجه نیستیم . دوست داشتم به نحوی به خواننده این مطلب “فعالیت مبتنی بر اهمیت داده” را بفهمانم که نمی دانم موفق بودم یا نه ! بیایید طوری کار کنیم که اگر روزی اطلاعات دیجیتالمان به هر دلیلی از دسترس خارج شد ؛ بتوانیم یه نفس عمیق بکشیم ؛ لبخندی بزنیم و به خود بگوییم “خیالی نیست ” !

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.