قیمت خودروهای وارداتی در پنج سال اخیر چقدر تغییر کرده است؟

0 394

بررسی قیمت خودروهای وارداتی طی ۵ سال گذشته نشان می‌دهد پس از افزایش نرخ ارز قیمت این خودروها به میزان چشمگیری افزایش پیدا کرده است. البته علاوه بر نرخ ارز، عوامل مهم‌تری چون گمرک، شرایط بازار و انحصار در واردات نیز تاثیرگذار بوده است.

طی ماه‌های گذشته بسیاری از خبرگزاری‌ها در خصوص لغو تعرفه‌های گمرکی خودروهای وارداتیخبرهای متعددی را منتشر کرده‌اند. در واقع در شرایط فعلی واردات خودروهای خارجی به عنوان یکی از مسائل اصلی صنعت خودرو کشور تبدیل شده است. این موضوع حتی در مجلس توسط نمایندگان نیز مورد بررسی قرار گرفته است، اما خبرها حاکی از آن است که دولت اجازه واردات خودروهای خارجی را نخواهد داد؛ زیرا چنین موضوعی به خودروسازان داخلی آسیب می‌رساند و بیکاری کارگرها را به همراه خواهد داشت. البته افزایش قیمت ارز نیز باعث شد قیمت خودروهای خارجی در بازار به میزان چشمگیری افزایش پیدا کند. به همین دلیل در این مقاله نمودار افزایش قیمتی این خودروها را بررسی خواهیم کرد.

قیمت خودروهای وارداتی در پنج سال اخیر چقدر تغییر کرده است؟
قیمت خودروهای وارداتی در پنج سال اخیر چقدر تغییر کرده است؟

تغییر قیمت خودروهای وارداتی طی ۵ سال گذشته

در جدول زیر میانگین قیمت خودروهای وارداتی کارکرده طی ۵ سال گذشته را مشاهده می‌کنید. این جدول به خوبی نشان می‌دهد قیمت خودروهای خارجی از سال ۹۴ تا اواسط سال ۹۶ با تغییرات چشمگیری مواجه نبوده است، اما از مرداد سال ۹۷ با رشد بی‌سابقه روبه‌رو شده‌اند که این قیمت‌ها در بهمن ۹۷ حدودا به ۲ برابر افزایش پیدا کرد. بر اساس این جدول قیمت خودروها از بهمن ۹۷ تا تیر ۹۸ روند افزایشی داشته است تا مجددا شاهد افزایش ۲ برابری قیمت خودروهای خارجی باشیم.

نام خودرو ۱۲ دی ۱۳۹۴ ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ ۱۱ دی ۱۳۹۶ ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ ۱۰ تیر ۱۳۹۸
سوناتا ۱۶۲ میلیون تومان ۱۶۳ میلیون تومان ۱۹۶ میلیون تومان ۲۲۱ میلیون تومان ۴۳۰ میلیون تومان ۷۵۰ میلیون تومان
توسان ۱۴۸ میلیون تومان ۱۹۶ میلیون تومان ۲۴۰ میلیون تومان ۲۶۰ میلیون تومان ۴۵۰ میلیون تومان ۷۳۰ میلیون تومان
النترا ۱۱۵ میلیون تومان ۱۴۹ میلیون تومان ۱۶۳ میلیون تومان ۲۳۰ میلیون تومان ۳۳۵ میلیون تومان ۵۰۰ میلیون تومان
اپتیما ۱۵۲ میلیون تومان ۱۹۹ میلیون تومان ۲۲۵ میلیون تومان ۲۶۶ میلیون تومان ۵۳۵ میلیون تومان ۷۸۰ میلیون تومان
سانتافه ۲۲۸ میلیون تومان ۲۴۵ میلیون تومان ۲۸۰ میلیون تومان ۳۰۰ میلیون تومان ۵۰۰ میلیون تومان ۷۵۰ میلیون تومان
کولیوس ۱۸۰ میلیون تومان ۲۱۵ میلیون تومان ۲۸۰ میلیون تومان ۳۰۰ میلیون تومان ۵۳۰ میلیون تومان ۸۰۰ میلیون تومان

اگر قیمت همین خودروها را در بازارهای خارجی بررسی کنیم، مشاهده خواهیم کرد که چنین افزایش قیمتی در اروپا و آمریکا رخ نداده است؛ برای مثال اگر قیمت سوناتا در سال ۲۰۱۷ و در سال ۲۰۱۹ را با ارزش دلار ۱۳ هزار تومانی محاسبه کنیم (البته دلار در سال ۲۰۱۷ از این میزان کمتر بوده است)، این بررسی نشان می‌دهد قیمت این خودرو در خارج طی ۲ سال فقط ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده است. این بررسی به خوبی بیانگر این موضوع است که افزایش قیمت خودروهای خارجی در بازار ایران فقط به افزایش قیمت ارز مرتبط نیست، بلکه عوامل مهم‌تری چون گمرک، شرایط بازار و انحصار در واردات نیز بر قیمت این خودروها تاثیرگذار است. در جدول زیر قیمت خودروها در دو سال ۲۰۱۹ و ۲۰۱۷ بررسی شده است.

نام خودرو جولای سال ۲۰۱۹ ژانویه سال ۲۰۱۷
سوناتا ۱۹ هزار و ۴۲۰ دلار ۱۰ هزار و ۵۸۰ دلار
۲۵۲ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان ۱۳۷ میلیون و ۵۴۰ هزار تومان
توسان ۲۰ هزار و ۲۴۵ دلار ۱۱ هزار و ۲۵۰ دلار
۲۶۳ میلیون و ۱۸۵ هزار تومان ۱۴۶ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان

آیا قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند؟

برخی از کارشناسان بر این باورند که با ترخیص خودروهای باقی مانده در بازار شاهد کاهش قیمت خودروهای وارداتی خواهیم بود. بابک صدرایی، کارشناس بازار خودرو در پاسخ به این سوال که آیا ترخیص خودروهای خارجی باقی مانده در گمرک باعث کاهش قیمت خودروهای وارداتی خواهد شد یا خیر، عنوان کرد:

مراحل نهایی ترخیص خودروهای گمرکی در حال انجام است و به زودی ۸ هزار خودرو خارجی به بازار عرضه خواهند شد؛ البته با ترخیص این خودروهای وارداتی با موج جدید انصراف‌ها از سوی مردم مواجه خواهیم بود. با ترخیص خودروهای وارداتی از گمرک‌ها، شرکت‌ها قرار است مابه‌التفاوت قیمت ارز را از خریداران دریافت کنند. با این حال بعد از انصراف ثبت‌نام‌کنندگان شرکت‌ها مجبور به فروش دوباره این نوع خودروها هستند. متاسفانه این خودروها حدود یک سال در انبار گمرک‌ها قرار داشتند و چنین موضوعی باعث شد برخی قطعات آنها فرسوده شوند.

منبع: گجت نیوز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.