چگونه Firmware روتر خود را Open-Source کنیم؟

140

Firmware که به طور پیش فرض بر روی روتر ها نصب شده است فقط از حداقل قدرت سخت افزار استفاده می کند. تیم برسام برای شما کاربران آموزشی تهیه کرده که شما به وسیله آن می توانید قدرت واقعی روتر را ببینید.

همانطور که می داننید روز به روز تعداد کاربران اینترنت رو به افزایش است و روتر ها در این میان نقش مهمی ایفا می کنند. امروزه دیگر مثل گذشته فقط ۱ یا ۲ کاربر به روتر وصل نیستند شما از وسایلی همانند لپ تاپ. تلفن همراه. تبلت و یا… استفاده می کنید و به همین دلیل صفحات برد روتر نیاز به توانایی این همه کاربر را باید داشته باشد.

وقتی تعداد کاربران وصل شده به روتر بالا می رود امکان بروز مشکلات بالا می رود. اگر خوش شانس باشید که روتر به طور عادی عمل می کند و مشکلی پیش نمی آید اما برای بسیاری از روتر ها این چنین نیست و باعث کاهش کیفیت عملکرد در سرعت و آنتن دهی می شود. یکی از راه حل های این مشکل تغییر از حالت Normal به Open-Source می باشد که با این کار باعث افزایش توانایی خواهید شد.

 

آماده سازی

به طور تئوری فلش کردن Firmware زیاد سخت نیست اما موضوع مهم این است که در حال حاضر در بازار مدل های روتر فراوانی وجود دارد و هر روتر فایل مخصوص خود را دارا می باشد. پس اگر می خواهید Open-Source را انجام بدهید پیشنهاد می کنم اول تحقیق خود را کامل کنید و تمام فایل های موجود برای تکمیل کار خود تهیه کنید تا با مشکلی بر نخورید.

اولین قدم مهم این است که مطمعن شوید که Firmware بر روی روتر شما جواب می دهد. ما امروز بر روی Open-Source Frimware DD-WRT فوق العاده بحث خواهیم کرد البته آبشن های دیگر نظیر Tomato هم وجود دارد. اگرچه DD-WRT و Tomato با هم ارتباطی ندارند اما روش نصب هر دو مشابه است. شما همچنین می توانید اطلاعات زیادی از سایت DD-WRT و Tomato دریافت کنید. بعلاوه از طریق موتور جستجوگر گوگل برای تحقیق استفاده کنید.

اگر تحقیقات شما نتایج مثبتی نمایش داد پس به سایت DD-WDT رفته و مدل روتر خود را انتخاب و فایل های مورد نظر را دانلود کنید. فایل های دانلود معمولا به این شکل ورژن mini که تنظیمات اصلی را نمایش می دهد و full-feature که تمام امکانات و تنظیمات را نشان می دهد. برای روتر Asus RT-N16 که ما استفاده می کنیم نیاز به هر دو ورژن mini و Full می باشد.

نکات مهم(ِیادآوری):

۱٫ آپدیت Firmware نیازی به اینترنت ندارد و فقط از طریق فایل دانلودی نصب می شود. نصب می تواند شامل چند قدم کوتاه یا پیچیده باشد.

۲٫شما باید تحقیقات خود را کامل کنید و در سایت DD-WRT و فرم آن جستجوی کامل انجام داده باشید تا دچار مشکل نشوید.

۳٫قبل از شروع یک جستجو انجام بدهید و روش های Recovery را یاد بگیرید تا در صورت بروز مشکل عملیات Restore را انجام دهید.

 

مراحل نصب

حال ما به نحوه نصب روتر ASUS RT-N16 Wireless N300 می پردازیم. این مراحل ممکن است با مراحلی که برای روتر مدل شما پیش می رود یکی نباشد. اما نهایت کار به این صورت خواهد بود شما اول mini را فلش می کنید و بعد روتر را reset می کنیدو بعد فلش Full  را انجام می دهید.

 

۱٫پاکسازی NVRAM با Restore Factory Defaults

با در نظر گرفتن اینکه شما تمام فایل های مورد نیاز برای Firmware را دانلود کرده اید شروع به کار می کنیم. اول باید NVRAM روتر خود را پاک کنید برای این کار اقدام به Restore factory کنید. دکمه رسیت را به مدت ۱۰ ثانیه بگیرید تا روتر خاموش و روشن شود و یا اینکه از طریق منوی Admin روتر انجام دهید. که این مدل هر دو روش را پاسخ داده است.

 

۲٫بارگزاری Firmware

وقتی روتر رسیت شد یک مرورگر باز کنید و به صفحه Admin روتر از طریق وارد کردن IP اقدام کنید.(۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ و یا ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱). در نظر داشته باشید که یورز و پسورد پیش فرض admin می باشد. تنظیمات روتر را طبق دستور عمل دفترچه روتر یا به طور Custom انجام دهید.

RT-N16 ما به طور اتوماتیک منوی تنظیمات اجرا کرده است. پس ما مرورگر را باز کرده و تنظیملت از جمله پسورد Wifi را انتخاب کرده و بعد از اتمام کار از منوی Administration بر روی Firmware Upgrade(طبق عکس بالا) می رویم. از منوی باز شده بر روی Browse کلیک و Firmware مد نظر DD-WRT که برای RT-N16 دانلود کرده اید را انتخاب کنید تا عملیات ارتقاع شروع شود.

بعد از اینکه DD_WRT mini نصب شد شما باید صبر کنید تا روتر شما خودش رسیت شود به هیج عنوان به صورت دستی انجام ندهید. صبور باشید تا روتر کار خود را انجام دهد.باید تا موقعی که روتر idle نشده کاری نکنید. idle به این صورت است که تمام چراغ های روتر بدون چشمک باقی بماند. این عملیات چند دقیقه طول می کشد وقتی که به پایان رسید و idle شد روتر خود را خاموش کرده و کابل آن را از برق بیرون بکشید تا هیچ تماسی نداشته باشد چند دقیقه حدودا ۳-۵ دقیقه صبر کنید و بعد دوباره روتر را روشن کنید و سریعا دکمه رسیت را نگه دارید تا NVRAM پاکسازی و Restoreبه حالت کارخانه شود.

 

۳٫ ارتقاع ورژن Firmware

بعد از اینکه تمام مراحل فوق انجام شد شما باید از طریق مرورگر به روتر خود دسترسی پیدا کنید. یک مرورگر باز کنید و ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ وارد کنید و دوباره پسورد و یوزر را admin وارد کنید. از طریق مرورگر به بخش Reset Factory برید و عملیات reset را انجام دهید. و دوباره تنظمیات را انجام دهید.

وقتی که user name و password را تنظیم کردید شما دوباره به بخش گرافیکی تنظمیات دسترسی پیدا خواهید کرد. حال وقت فلش کردن برای ارتقاع می باشد.(Full-Feature version of DD-WRT) بر روی administration کلیک کنید به بخش Firmware upgrade بر روی Reset to default Setting  کلیک کنید. بعد از اتمام این کار بر روی Browseکلیک کنید وFull-Feature را انتخاب کنید و عملیات Upgrade را انجام دهید. این عملیات چند دقیقه طول می کشد و بعد از اتمام روتر رسیت خواهد شد.

بعد از اینکه روتر شما به طور کامل Reboot شد به وسیله مرورگر به روتر خود وارد شوید و دوباره تنظیمات Login را انجام دهید و سپس تنظیمات Wifi و امنیت شبکه را تکمیل کنید. به همین راحتی روتر شما Open-Source شد. اگر این Firmware و حالت منبع باز به کام شما شیرین نیست شما همیشه می توانید از طریق Restore به طور کامل به حالت کارخانه برگردانید اما به شما قول می دم که وقتی Open-Source را استفاده کنید به هیج عنوان Restore نخواهید کرد.

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.